160 godina od smrti Vuka Karadžića

Ove godine u našoj školi je obilježeno 160 godina od smrti Vuka Stefanovića Karadžića, jednog od najznačajnijih reformatora srpskog jezika, pisca prvog rječnika srpskog jezika. Reformator srpskog jezika i pisma Vuk Stefanović Karadžić (1787-1864), koji je umro 7. februara prije 160 godina u Beču, zauzima važno mjesto u srpskoj kulturi, ali i na univerzitetima širom svijeta

Godišnjica je obilježena na prijedlog Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske, a nastavnici su ovom prilikom učenicima govorili o životu Vuka Stefanovića Karadžića, njegovom značaju za srpski jezik i pravopis, kao i književnom doprinosu.

Učenici su i ovaj put pokazali kreativnost, te kroz samostalan rad pokazali šta su naučili o ovom srpskom velikanu.

Zahvaljujući Vukovim reformama, u srpski jezik je uveden fonetski pravopis po principu jedno slovo – jedan glas, a slavenoserbski, u ono vrijeme jezik obrazovanih, bio je potisnut.

Nemerljiv je Vukov doprinos tome što su srpske narodne pesme, kultura i istorija postali dostupni i poznati širom Evrope.