U srijedu, 22.februara 2017. godine je u osnovnoj školi „Aleksa Šantić“- Banja Luka održana centralna manifestacija povodom obilježavanja Međunarodnog dana prevencije vršnjačkog nasilja . Na taj dan smo našu školu „obojili“ u ružičasto.
Dan prevencije vršnjačkog nasilja ili Pink Shirt Day u svijetu se obilježava svake godine, a sve je počelo u Kanadi 2007. godine. Žrtva nasilja je bio učenik koji je na prvi dan škole došao u ružičastoj majici, u znak podrške liječenju teško bolesne majke.
Gotovo da ne postoji dijete koje nije bilo žrtva nasilja. Koliko je vršnjačko nasilje učestala pojava , ne postoje precizni podaci, jer mnogi slučajevi ostaju neprijavljeni. „Resorno ministarstvo nikada nije uradilo godišnji izvještaj o vršnjačkom nasilju na čemu stalno insistiramo“, izjavila je Nada Grahovac, Ombudsman za djecu Republike Srpske.
Direktorica naše škole, Svjetlana Radusin je istakla da u našoj školi nije bilo slučajeva prijavljivanja vršnjačkog nasilja, što ne znači da ga nema. U školi nastojimo da djelujemo preventivno.
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana prevencije vršnjačkog nasilja, učenici naše škole su izveli prigodan kulturno- zabavni program. Naši drugari iz osnovne škole „Miloš Crnjanski“- Banja Luka su igrokazom prikazali najčešće oblike verbalnog nasilja prisutne u tinejdžerskom uzrastu.
Centralnoj manifestaciji „Stop vršnjačkom nasilju“ su bili prisutni Ombudsman za djecu Republike Srpske- Nada Grahovac, vanredni profesor Filozofskog fakulteta u Banjoj Luci- Ivana Zečević, direktori, pedagozi i psiholozi banjalučkih osnovnih škola, te učenici i roditelji naših učenika.
Nasilje u raznim oblicima je dio naše svakodnevice. Iz tog razloga ovakvi programi i akcije su potrebni kako bismo odgojili društvo za bolje i sigurnije sutra .