Prva zlatna medalja za BiH sa jednog međunarodnog takmičenja iz fizike!

(Patria) – Održana je Druga balkanska olimpijada iz fizike za učenike srednjih škola. Zbog globalne pandemije koronavirusa olimpijada je održana u online režimu. Na ovoj online olimpijadi učestvovali su i predstavnici Bosne i Hercegovine: Marko Vučić (Gimnazija Banja Luka), Fatih Žgalj (Prva bošnjačka gimnazija, Sarajevo), Nikola Lakić (Tehnička škola „Mihajlo Pupin”, Bijeljina) i Dženan Midžić (Gimnazija Bihać).

Balkanska olimpijada iz fizike namijenjema je učenicima prvih i drugih razreda srednje škole, a na njoj su učestvovala po četiri učenika iz BiH, Bugarske, Turske, Srbije, Slovenije, Makedonije,  Turkmenistana, Moldavije, Crne Gore, Rumunije, Kipra i Grčke, odnosno ukupno 48 takmičara. Na olimpijadi je ostvaren historijski uspjeh. Naš čenik Marko Vučić je osvojio zlatnu medalju i po broju bodova osvojio je treće mjesto u ukupnom plasmanu.

“Ovo je prva zlatna medalja za Bosnu i Hercegovinu sa jednog međunarodnog takmičenja iz fizike”, rekla nam je Majra Šišić.

Veoma smo ponosni na našeg bivšeg učenika i srce nam sve više raste. Bravo Marko!